Majowe odmrażanie gospodarki
ODMROŻENIE SPORTU – OD 1 MAJA
Od 1 maja otwarte zostają baseny i inne sportowe obiekty zamknięte, np. hale sportowe. Organizowane będą mogły być zajęcia zorganizowane dla grup dzieci i młodzieży do 18 r. ż., przy czym limit to 50% obłożenia basenu lub obiektu, pod warunkiem prowadzenia działalności bez udziału publiczności.
Dozwolone będzie rónież trenowanie na obiektach sportowych na otwartym powietrzu z limitem do 50 osób. W przypadku kompleksów sportowych ograniczenie liczby osób dotyczy odrębnie każdego z obiektów.
Nadal jednak pozostają zamknięte siłownie, kluby i centra fitness. Ich otwarcie zapowiadane jest na 29 maja. Uprawianie sportu w takich miejscach dozwolone jest obecnie jedynie w przypadku sportu zawodowego, czy współzawodnictwa dzieci i młodzieży.
GALERIE HANDLOWE, SKLEPY MEBLOWE I MARKETY BUDOWALNE – OTWARTE OD 4 MAJA
Z rozporządzenie znika ograniczenie dotyczące funkcjonowania sklepów wielkopowierzchniowych, tj. galerii handlowych, popularnych marketów budowlanych czy sklepów meblowych. Co oznacza, że od 4 maja galerie będą otwarte dla klientów. Limit to 1 osoba na 15 m2. Oczywiście obowiązkowe jest także zasłanianie ust i nosa.
GALERIE I MUZEA – OTWARTE OD 4 MAJA
Do 3 maja nadal obowiązuje zakaz udostępnienia zbiorów w takich miejscach, ale już po majówce galerie sztuki i muzea zostaną otwarte.Przebywać w nich będzie mogła 1 osoba na 15 m2, z zachowaniem oczywiście pozostałych zasad ścisłego reżimu sanitarnego.
Wskazany powyżej limit nie dotyczy jednak udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu oraz zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury czy innych podmiotów.
SALONY FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE – OTWARTE CAŁEJ W POLSCE OD 1 MAJA
Zrezygnowano z regionalizacji i od soboty tj. 1 maja w całym kraju otwarte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu czy piercingu. Jednakże miejsca te mogą zostać otwarte pod warunkiem:
- przebywania w nich wyłącznie obsługi i obługiwanych klientów;
- jeśli klient wymaga opieki, również obecności jego opiekuna;
- przestrzegania zasad: jedna osoba – jedno stanowisko obsługi (stanowiska mogą być oddzielone przegrodą i w odstąpie minimum 1,5 metra).
ZMIANA LIMITU W KOŚCIOŁACH
Do 3 maja nadal obowiązuje dotychczasowy limit wiernych, to jest 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m – oczywiście z zachowaniem obowiązku zakrywania ust i nosa. Natomiast od 4 maja limit ten wynosić będzie 1 osoba na 15 m2.
ROZSZERZONO KATALOG ZGROMADZEŃ
Do dotychczas mogących się odbywać kursów, egzaminów i szkoleń dodano:
a) uroczystości o charakterze państwowym lub międzypaństwowym wyłącznie z udziałem organizatorów, zaproszonych gości oraz osób zaangażowanych w organizację i obsługę uroczystości;
b) egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej;
c) egzaminy dla osób ubiegających się o wydanie świadectwa:
- radioelektronika pierwszej klasy (GMDSS),
- radioelektronika drugiej klasy (GMDSS),
- ogólnego operatora (GMDSS),
- ograniczonego operatora (GMDSS),
- operatora stacji nadbrzeżnej.
NADAL ZANKNIĘTE POZOSTAJĄ HOTELE, RESTAURACJE I OBIEKTY ROZRYWKOWE
W obecnym rozporządzeniu, przedłużono zamknięcie:
- dyskotek i klubów nocnych;
- aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyłączeniem dozwolonej działalności takich miejsc przewidzianej dla pacjentów czy sportowców, będących członkami kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych);
- kasyn oraz miejsc rozrywki z grami hazardowymi;
- hoteli i obiektów noclegowych;
- targów, kongresów, wystaw;
- restauracji, pubów;
- kin czy teatrów.
JAKIE SĄ ZAPOWIEDZI RZĄDU?
Zgodnie z przedstawionym harmonogramem działań związanych z wychodzeniem z lockdownu, jeszcze w maju mają zostać otwarte między innymi restauracje, puby, teatry, kina czy siłownie.
Na stronie rządowej[2] wskazano, że:
„Od 15 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej na zewnątrz z limitem max. 25 osób. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).”
„Od 29 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej wewnątrz (np. w restauracji) z limitem max. 50 osób. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).”
„Od 15 maja wydarzenia sportowe w obiektach na świeżym powietrzu będą mogły odbywać się z udziałem max. 25 proc. Publiczności.”
„Od 29 maja zostaną otwarte siłownie, kluby fitness, solaria. Obowiązywać będzie tam limit osób – max. 1 os. na 15 m2.”
„Od 15 maja zostaną otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.”
„Od 29 maja zostaną otwarte kina i teatry. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.”
Należy jednie pamiętać, że są to jedynie zapowiedzi, i nie zostały one uwzględnione w zmienionym wczoraj rozporządzeniu.
[1] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dziennikustaw.gov.pl)
[2] Aktualne zasady i ograniczenia – Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)